terapia zachowan problemowch psow
Terapia behawioralna ma na celu odnalezienie przyczyny pojawienia się zachowania problemowego oraz wprowadzenie szerokiego programu jego modyfikacji. Może on obejmować różne aspekty między innymi: wprowadzenie zmian w aktywności psa, sposobie opieki nad nim czy szkolenia.


Poniżej przedstawiam listę przykładowych problemów, które występują najczęściej u psów
lu1 
odnosnik lapka  niepokój, lęki i fobie,
odnosnik lapka  lęk separacyjny,
odnosnik lapka  gonienie samochodów, pieszych, rowerzystów,
odnosnik lapka nadmierne szczekanie,
odnosnik lapka lęki związane z podróżowaniem samochodem,
odnosnik lapka agresja w stosunku do ludzi i zwierząt,
odnosnik lapka niszczenie przedmiotów i mebli,
odnosnik lapka ucieczki na spacerach,
odnosnik lapka ciągnięcie na smyczy i inne problemy z posłuszeństwem,
odnosnik lapka skakanie na ludzi,
odnosnik lapka problemy z akceptacją dotyku utrudniające np. zabiegi pielęgnacyjne, czesanie, kąpiele itd.,
odnosnik lapka samouszkodzenia np. wylizywanie łap lub brzucha,
odnosnik lapka problemy z treningiem czystości, załatwianie potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu.
 
konsultacja 
 Konsultację rozpoczynam zawsze od przeprowadzenia obszernego wywiadu z opiekunem zwierzęcia, a najlepiej jeśli uczestniczą w nim wszyscy domownicy. Taka rozmowa jest bardzo ważną częścią terapii behawioralnej, ponieważ pozwala mi nie tylko zrozumieć problem, ale również daje informacje o wielu różnych aspektach życia zwierzęcia i jego relacjach z opiekunami.


Następnym etapem jest obserwacja zachowania zwierzęcia. Zwykle odbywa się ona w jego domu lub w miejscu, gdzie problemy z zachowaniem pojawiają się najczęściej. Jeśli zachowania problemowe nie są ściśle związane z domem lub otoczeniem psa, to kosultacja może odbyć się również w Centrum Szkoleniowym Balu. Jeżeli niepokojące zachowanie pojawia się rzadko albo w specyficznych warunkach (np. gdy zwierzę na dłużej pozostaje samo) przydatne może się okazać nagranie takiego zachowania, zrobione choćby telefonem komórkowym.
ros1  Wywiad i obserwacja zwierzęcia są podstawą dalszej pracy. Na tym etapie może się okazać, że konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia medycznych przyczyn problemu. Często dolegliwości zdrowotne mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie zwierzęcia, dlatego taka konsultacja niejednokrotnie jest bardzo pomocna. Zwłaszcza jeśli zachowanie zmieniło się gwałtownie i nie jesteśmy w stanie określić konkretnego zdarzenia, od którego rozpoczął się problem, warto sprawdzić stan zdrowia psa. 

Kolejnym etapem jest opracowanie i przedstawienie właścicielowi planu terapii zachowania oraz pracy z psem. Plan ten zawsze dostosowany jest do możliwości oraz celów opiekuna, zdefiniowanych podczas wstępnej rozmowy. Efektem może być przykładowo poprawa relacji psa z opiekunem i rodziną, w której funkcjonuje, usunięcie lub redukcja niepożądanego zachowania, jak i nauka nowych, alternatywnych zachowań.

W zależności od tego jak problem jest złożony i skomplikowany, po upływie okresu od tygodnia do miesiąca proszę o relację z przebiegu pracy z psem i ewentualnie umawiamy się na kolejną wizytę, w trakcie której zostanie oceniona praca opiekuna i zwierzęcia, postępy oraz zostaną zaproponowane ewentualne korekty w terapii. Jeżeli będzie to konieczne zaplanujemy dalsze spotkania lub szkolenia. Przez cały okres trwania terapii służę nieustannie wsparciem i pomocą.

Daj szansę swojemu psu, umów się na konsultację.

Sprawdź aktualną ofertę.

 

Niektórzy z moich podopiecznych i problemy z jakimi zgłosili się do mnie ich opiekunowie:

 

Tola   Vader

Tola

Lękliwa suczka, prezentująca zachowania agresywne w stosunku do członków rodziny swojej opiekunki. Bardzo silnie przywiązana do swojej właścicielki, reagująca stresem, gdy jej Pani wychodzi z pokoju.

 

Vader

Reaguje lękiem w wielu sytuacjach, głównie związanych z ruchem ulicznym, obcymi ludźmi, nagłymi dźwiękami itp. Szczególnie dużym problemem jest lęk przed przechodzeniem przez klatkę schodową.

Fuks   apka

 Fuks

Starszy, adoptowany piesek, reaguje agresywnie w stosunku do opiekunów. Właściciele mieli problem z właściwą komunikacją z psem.

 

 Łapka

Suczka mająca duże problemy z utrzymywaniem na wodzy swoich emocji. Bardzo ekscytująca się w obecności kota mieszkającego w domu.

 Bej    Amigo

 Bej

Miał problem z opanowaniem emocji w obecności kota oraz gości w domu.

 

 Amigo

Starszy, nieco lękliwy piesek. Miał problem z nawiązaniem prawidłowych relacji z dziećmi.

Alf   Ezra

Alf

Lęk separacyjny objawiający się uporczywym wyciem gdy pies zostaje sam, bronienie przedmiotów i agresja w trakcie zabawy.

 

Ezra

Agresja skierowana w stronę innych psów, silny lęk separacyjny objawiający się szczekaniem, wyciem i niszczeniem domu.

Alicja

  Pysio
Alicja   Pysio
Problemy z panowaniem nad emocjami, zachowania agresywne w stosunku do opiekunki.   Bardzo duża ekscytacja spowodowana obecnością w mieszkaniu świnek morskich.
Fifi   Tosia
Fifi   Tosia
Zachowania agresywne i lęk przed jazdą samochodem.   Lęk separacyjny, duże problemy z panowaniem nad emocjami.
Fred   Ahri
Fred   Ahri
Znaczenie moczem w domu, duże problemy z panowaniem nad emocjmi.   Zachowania agresywne spowodowane niewłaściwą socjalizacją i lękliwością psa.
Woolfi   Niki
Woofi   Niki
Bandzior   Dzidek
Bandzior   Dzidek
     
     

 © 2022 www.behawiorysta.info, www.balu.com.pl, www.balu.pl all rights reserved.

Łódź - zoopsycholog, behawiorysta, trener psów.

Free images courtesy of FreeDigitalPhotos.net