terapia zachowan problemowch psow
Terapia behawioralna ma na celu odnalezienie przyczyny pojawienia się zachowania problemowego oraz wprowadzenie szerokiego programu jego modyfikacji. Może on obejmować różne aspekty między innymi: wprowadzenie zmian w aktywności psa, sposobie opieki nad nim czy szkolenia.


Poniżej przedstawiamy listę przykładowych problemów, z którymi najczęściej zwracają się do nas o pomoc opiekunowie:
lu1 
odnosnik lapka  niepokój, lęki i fobie,
odnosnik lapka  lęk separacyjny - pies szczeka/wyje, niszczy, załatwia się w domu gdy zostaje sam,
odnosnik lapka  gonienie samochodów, pieszych, rowerzystów,
odnosnik lapka nadmierne szczekanie,
odnosnik lapka lęki związane z podróżowaniem samochodem,
odnosnik lapka agresja w stosunku do ludzi i zwierząt,
odnosnik lapka niszczenie przedmiotów i mebli,
odnosnik lapka ucieczki na spacerach, niewracanie na zawołanie,
odnosnik lapka ciągnięcie na smyczy i inne problemy z posłuszeństwem,
odnosnik lapka skakanie na ludzi,
odnosnik lapka problemy z akceptacją dotyku utrudniające np. zabiegi pielęgnacyjne, czesanie, kąpiele itd.,
odnosnik lapka samouszkodzenia np. wylizywanie łap lub brzucha, zachowania kompulsywne jak np. gonienie ogona,
odnosnik lapka bronienie zasobów np. miski, zabawek, ukradzionych przedmiootów, opiekuna, legowiska, kanapy,
odnosnik lapka zbieranie śmieci z ziemi, zjadanie znalezisk na spacerach,
odnosnik lapka problemy z treningiem czystości, załatwianie potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu, zjadanie odchodów innych zwierząt.
 
konsultacja 
 Konsultację rozpoczynam zawsze od przeprowadzenia obszernego wywiadu z opiekunem zwierzęcia, a najlepiej jeśli uczestniczą w nim wszyscy domownicy. Taka rozmowa jest bardzo ważną częścią terapii behawioralnej, ponieważ pozwala nam nie tylko zrozumieć problem, ale również daje informacje o wielu różnych aspektach życia zwierzęcia i jego relacjach z opiekunami.


Następnym etapem jest obserwacja zachowania zwierzęcia. Zwykle odbywa się ona w jego domu lub w miejscu, gdzie problemy z zachowaniem pojawiają się najczęściej. Jeśli zachowania problemowe nie są ściśle związane z domem lub otoczeniem psa, albo pies nie jest bardzo wylękniony, to konsultacja może odbyć się również w Centrum Szkoleniowym Balu. Jeżeli niepokojące zachowanie pojawia się rzadko albo w specyficznych warunkach (np. gdy zwierzę na dłużej pozostaje samo) przydatne może się okazać nagranie takiego zachowania, zrobione choćby telefonem komórkowym.
ros1  Wywiad i obserwacja zwierzęcia są podstawą dalszej pracy. Na tym etapie może się okazać, że konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia medycznych przyczyn problemu. Często dolegliwości zdrowotne mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie zwierzęcia, dlatego taka konsultacja niejednokrotnie jest bardzo pomocna. Zwłaszcza jeśli zachowanie zmieniło się gwałtownie i nie jesteśmy w stanie określić konkretnego zdarzenia, od którego rozpoczął się problem, warto sprawdzić stan zdrowia psa. 

Kolejnym etapem jest opracowanie i przedstawienie właścicielowi planu terapii zachowania oraz pracy z psem. Plan ten zawsze dostosowany jest do możliwości oraz celów opiekuna, zdefiniowanych podczas wstępnej rozmowy. Efektem może być przykładowo poprawa relacji psa z opiekunem i rodziną, w której funkcjonuje, usunięcie lub redukcja niepożądanego zachowania, jak i nauka nowych, alternatywnych zachowań.

W zależności od tego jak problem jest złożony, skomplikowany i czy jest utrwalony, mogą być potrzebne dalsze konsultacjie lub szkolenia. Oczywiście może się tak zdażyć, że pomożemy rozwiązać problem Twojego pupila już w trakcie jednego spotkania, jednak zwykle terapia rozłożona jest w dłuższym okrasie czasu i wymaga dalszej współpracy między opiekunem a behawiorystą/tenerem. W zależności od złożoności problemu, zostanie wyznaczony kolejny termin spotkania lub opiekun zostanie poproszony aby po okresu od tygodnia do miesiąca zdał relację z przebiegu pracy z psem. Jeśli opiekun będzie zadowolony z efektów nie ma potrzeby kontynuowania terapii. Jeśli efekty nie są zadowalające umawiamy się na kolejną wizytę, w trakcie której zostanie oceniona praca opiekuna i zwierzęcia, postępy oraz zostaną zaproponowane ewentualne korekty w terapii.  Przez cały okres trwania terapii służę nieustannie wsparciem i pomocą.

Daj szansę swojemu psu, umów się na konsultację.

Sprawdź aktualną ofertę.

 

Niektórzy z naszych podopiecznych i problemy z jakimi zgłosili się do nas ich opiekunowie:

 

Tola   Vader

Tola

Lękliwa suczka, prezentująca zachowania agresywne w stosunku do członków rodziny swojej opiekunki. Bardzo silnie przywiązana do swojej właścicielki, reagująca stresem, gdy jej Pani wychodzi z pokoju.

 

Vader

Reaguje lękiem w wielu sytuacjach, głównie związanych z ruchem ulicznym, obcymi ludźmi, nagłymi dźwiękami itp. Szczególnie dużym problemem jest lęk przed przechodzeniem przez klatkę schodową.

Fuks   apka

 Fuks

Starszy, adoptowany piesek, reaguje agresywnie w stosunku do opiekunów. Właściciele mieli problem z właściwą komunikacją z psem.

 

 Łapka

Suczka mająca duże problemy z utrzymywaniem na wodzy swoich emocji. Bardzo ekscytująca się w obecności kota mieszkającego w domu.

 Bej    Amigo

 Bej

Miał problem z opanowaniem emocji w obecności kota oraz gości w domu.

 

 Amigo

Starszy, nieco lękliwy piesek. Miał problem z nawiązaniem prawidłowych relacji z dziećmi.

Alf   Ezra

Alf

Lęk separacyjny objawiający się uporczywym wyciem gdy pies zostaje sam, bronienie przedmiotów i agresja w trakcie zabawy.

 

Ezra

Agresja skierowana w stronę innych psów, silny lęk separacyjny objawiający się szczekaniem, wyciem i niszczeniem domu.

Alicja

  Pysio
Alicja   Pysio
Problemy z panowaniem nad emocjami, zachowania agresywne w stosunku do opiekunki.   Bardzo duża ekscytacja spowodowana obecnością w mieszkaniu świnek morskich.
Fifi   Tosia
Fifi   Tosia
Zachowania agresywne i lęk przed jazdą samochodem.   Lęk separacyjny, duże problemy z panowaniem nad emocjami.
Fred   Ahri
Fred   Ahri
Znaczenie moczem w domu, duże problemy z panowaniem nad emocjmi.   Zachowania agresywne spowodowane niewłaściwą socjalizacją i lękliwością psa.
     

 © 2023 www.behawiorysta.info, www.balu.com.pl, www.balu.pl all rights reserved.

Łódź - zoopsycholog, behawiorysta, trener psów.

Free images courtesy of FreeDigitalPhotos.net